31 DAYS OF HORROR MOVIES IN ONE LIST

A complete listing of every horror movie that is airing starting today through Halloween. And a few more on November 1.

I did not come up with the list.. credit must be given where credit is due, and the ATLANTIC was the source for this information.

The listing is epic. (though I am a little sketchy on calling some of these, like JURASSIC PARK, a horror.)

Enjoy.

All times are Eastern.

 

Wednesday, October 1


12:00 a.m. Jurassic Park III, AMC


1:50 a.m. Red Dragon, HBO Signature


2:35 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


3:00 a.m. In Their Skin, HBO2


2:00 p.m. Godzilla, AMC


2:00 p.m. The Dead, SYFY


3:00 p.m. Candyman III, Chiller


4:30 p.m. Dead Season, SYFY


5:00 p.m. Cravings, Chiller


5:25 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime


5:55 p.m. Constantine, HBO Zone


6:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY


6:30 p.m. Death Proof, IFC


7:00 p.m. Absentia, Chiller


8:00 p.m. Planet Terror, IFC


9:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY


9:00 p.m. Laid to Rest, Chiller


11:15 p.m. Death Proof, IFC


 

Thursday, October 2


1:25 a.m. Stoker, HBO Signature


2:00 a.m. The Faculty, HBO2


5:30 a.m. Poltergeist III, HBO Zone


10:45 a.m. Dance of the Dead, IFC


1:30 p.m. Night of the Demons, SYFY


1:50 p.m. Fallen, HBO Zone


2:10 p.m. The Witches, HBO Family


3:00 p.m. Chasing Sleep, Chiller


3:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY


5:00 p.m. Waxwork II: Lost in Time, Chiller


5:20 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


6:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY


7:00 p.m. Pumpkinhead 2, Chiller


9:00 p.m. Waxwork, Chiller


10:00 p.m. Aliens, Sundance


11:30 p.m. The Canterville Ghost, TCM


 

Friday, October 3


1:00 a.m. The Dead Zone, Sundance


1:30 a.m. A Place of One’s Own, TCM


2:00 a.m. The Purge, HBO


3:00 a.m. Red Dragon, HBO2


7:00 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


8:00 a.m. Ginger Snaps, Chiller


10:00 a.m. Aliens, Sundance


10:30 a.m. Cloned: The Recreator Chronicles, Chiller


11:55 a.m. The Conjuring, HBO Signature


12:00 p.m. The Bleeding, SYFY


12:30 p.m. The Visitors, Chiller


2:00 p.m. My Bloody Valentine, SYFY


3:00 p.m. The Last Exorcism, Chiller


3:45 p.m. 28 Weeks Later, IFC


4:00 p.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY


4:10 p.m. Red Dragon, HBO Zone


5:00 p.m. Candyman III, Chiller


6:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY


6:15 p.m. Seven Faces of Dr. Lao, TCM


7:00 p.m. Paintball, Chiller


8:00 p.m. Van Helsing, AMC


9:00 p.m. Grave Encounters 2, Chiller


11:00 p.m. Warm Bodies, HBO2


 

Saturday, October 4


1:05 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY


1:30 a.m. Van Helsing, AMC


1:45 a.m. Teeth, HBO Signature


3:13 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO2


5:05 a.m. Cry Wolf, HBO Signature


7:00 a.m. Monster House, Chiller


9:00 a.m. Christine, Chiller


11:00 a.m. Day of the Dead 2: Contagium, Chiller


12:00 p.m. The Mummy (1959), TCM


12:00 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime


1:00 p.m. Dead Before Dawn, Chiller


3:00 p.m. Resurrection County, Chiller


3:00 p.m. Peeping Tom, TCM


4:10 p.m. Constantine, HBO Zone


5:00 p.m. Hidden, Chiller


5:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY


7:00 p.m. Soul Survivors, Chiller


7:00 p.m. The Reaping, SYFY


9:00 p.m. Urban Legend, Chiller


11:00 p.m. Heavy Metal, Chiller


 

Sunday, October 5


1:00 a.m. Heavy Metal 2000, Chiller


2:35 a.m. The Conjuring, HBO


9:00 a.m. The Cursed, SYFY


11:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY


11:30 a.m. Warm Bodies, HBO2


2:00 p.m. Trollhunter, Chiller


2:25 p.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


4:30 p.m. Elsewhere, Chiller


5:00 p.m. The Reaping, SYFY


5:50 p.m. Red Dragon, HBO Zone


7:00 p.m. Terror Trap, Chiller


9:00 p.m. Shutter, SYFY


9:00 p.m. The Second Arrival, Chiller


 

Monday, October 6


9:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY


10:45 a.m. The Children, IFC


12:30 p.m. The Eye, IFC


3:00 p.m. Psychosis, SYFY


3:00 p.m. The Thaw, Chiller


5:00 p.m. Death and Cremation, Chiller


5:25 p.m. The Witches, HBO Family


6:20 p.m. Warm Bodies, HBO Zone


7:00 p.m. Shutter, SYFY


7:00 p.m. Hush, Chiller


9:00 p.m. American Psycho, Chiller


11:00 p.m. My Soul to Take, SYFY


 

Tuesday, October 7


8:00 a.m. My Soul to Take, SYFY


2:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone


3:00 p.m. Razortooth, Chiller


5:00 p.m. Spiders 2: Breeding Ground, Chiller


7:00 p.m. The Arrival, Chiller


7:45 p.m. The Dead Zone, Sundance


9:00 p.m. Zombie Strippers, IFC


9:00 p.m. Black Cadillac, Chiller


 

Wednesday, October 8


12:20 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone


3:50 a.m. Poltergeist III, HBO Zone


7:25 a.m. Cry Wolf, HBO Signature


9:00 a.m. Hollow Man, AMC


11:30 a.m. Deep Blue Sea (1999), AMC


12:00 p.m. The Dead Zone, Sundance


2:00 p.m. Snakes on a Plane, AMC


3:00 p.m. Vile, Chiller


4:00 p.m. Van Helsing, AMC


5:00 p.m. Junkyard Dog, Chiller


7:00 p.m. The Monkey’s Paw, Chiller


8:00 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


9:00 p.m. Madison County, Chiller


 

Thursday, October 9


12:00 a.m. Hostel, Showtime


1:50 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


2:10 a.m. Deep Blue Sea (1999), AMC


9:00 a.m. Snakes on a Plane, AMC


9:55 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone


11:00 a.m. Van Helsing, AMC


3:00 p.m. Bram Stoker’s Dracula’s Guest, Chiller


3:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature


5:00 p.m. Headspace, Chiller


6:00 p.m. The Uninvited, SYFY


7:00 p.m. Hideaway, Chiller


9:00 p.m. Flatliners, Chiller


10:30 p.m. The Conjuring, HBO Signature


 

Friday, October 10


12:15 a.m. Constantine, HBO 2


1:25 p.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy


3:00 a.m. Manhunter, Showtime


7:00 a.m. The Monitor, Chiller


9:00 a.m. Paranormal Entity, Chiller


11:00 a.m. Descendants, Chiller


1:00 p.m. Devil’s Playground, Chiller


3:00 p.m. Ghostmaker, Chiller


4:00 p.m. The Uninvited, SYFY


5:00 p.m. Bad Kids Go to Hell, Chiller


5:55 p.m. Constantine, HBO Zone


6:00 p.m. The Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY


6:30 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime


7:00 p.m. My Bloody Valentine, Chiller


7:15 p.m. Warm Bodies, HBO2


9:00 p.m. Animal, Chiller


9:30 p.m. Hostel, Showtime


 

Saturday, October 11


2:00 a.m. The Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY


5:50 a.m. Poltergeist III, HBO Zone


6:00 a.m. ABCs of Death, Chiller


8:30 a.m. Gacy, Chiller


9:00 a.m. Aliens, Sundance


10:30 a.m. Vanishing on 7th Street, Chiller


12:00 p.m. The Curse of the Mummy’s Tomb, TCM


12:30 p.m. The City of Lost Children, Chiller


2:05 p.m. The Witches, HBO Family


2:30 p.m. Chernobyl Diaries, SYFY


3:00 p.m. Tormented, Chiller


3:30 p.m. Red Dragon, HBO Zone


4:40 p.m. Halloween II (2009), SYFY


5:00 p.m. Don’t Be Afraid of the Dark, Chiller


5:45 p.m. Fallen, HBO Zone


7:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY


7:00 p.m. Open House, Chiller


9:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY


9:00 p.m. Vacancy, Chiller


11:00 p.m. Hostel, Part II, SYFY


 

Sunday, October 12


1:00 a.m. Chernobyl Diaries, SYFY


2:15 a.m. Blacula, TCM


2:30 a.m. Aliens, Sundance


3:00 a.m. Teeth, HBO Signature


3:00 a.m. The Bleeding, SYFY


3:25 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone


4:00 a.m. Scream, Blacula Scream, TCM


4:35 a.m. Cry Wolf, HBO Signature


5:25 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


9:00 p.m. Stoker, HBO Signature


10:30 a.m. Night of the Demons, SYFY


12:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY


2:00 p.m. The Lost, Chiller


3:00 p.m. Stir of Echoes, Sundance


3:00 p.m. Hostel Part II, SYFY


4:30 p.m. The Woman, Chiller


5:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY


5:15 p.m. They Live, Sundance


7:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY


7:00 p.m. Seventh Moon, Chiller


9:00 p.m. The Fog (2005) SYFY


9:00 p.m. 13 Eerie, Chiller


9:45 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


 

Monday, October 13


1:00 a.m. They Live, Sundance


1:00 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY


3:00 a.m. Dead Like Me, SYFY


4:25 a.m. Tales from the Hood, HBO Zone


11:00 a.m. Dracula 2000, SYFY


12:00 p.m. Warm Bodies, HBO2


3:00 p.m. Monster House, Chiller


5:00 p.m. The Haunting in Connecticut, SYFY


5:00 p.m. Blood and Donuts, Chiller


7:00 p.m. The Fog (2005), SYFY


7:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (1984), IFC


7:00 p.m. Banshee!!!, Chiller


8:10 a.m. Cry Wolf, HBO Signature


9:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature


9:00 p.m. The Wolfman (2010), SYFY


9:00 p.m. The Exorcist, IFC


9:00 p.m. Frankenstein (2004), Chiller


11:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY


11:45 p.m. The Last Exorcism, IFC


 

Tuesday, October 14


1:00 a.m. The Wolfman (2010), SYFY


1:30 a.m. The Faculty, HBO2


3:25 a.m. Saw II, Showtime


5:15 a.m. Fallen, HBO Zone


10:00 a.m. Freddy vs. Jason, SYFY


3:00 p.m. Last Night, Chiller


5:00 p.m. House Hunting, Chiller


7:00 p.m. Watermen, Chiller


9:00 a.m. Gangsters, Guns, and Zombies, Chiller


 

Wednesday, October 15


2:00 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone


2:00 a.m. Hybrid, SYFY


5:25 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone


7:30 a.m. Warm Bodies, HBO Comedy


10:30 a.m. Cry Wolf, HBO


1:30 p.m. Manhunter, Showtime


3:00 p.m. Cravings, Chiller


5:00 p.m. Shattered Lives, Chiller


7:00 p.m. Vacancy 2: The First Cut, Chiller


9:00 p.m. Bloodwork, Chiller


11:45 p.m. Zombie Strippers, IFC


 

Thursday, October 16


3:10 a.m. Blade, HBO


7:05 p.m. Red Dragon, HBO Zone


3:00 p.m. A Little Bit Zombie, Chiller


3:40 p.m. Constantine, HBO Zone


5:00 p.m. Dead Before Dawn, Chiller


 

Friday, October 17


1:00 a.m. Needful Things, AMC


3:30 a.m. Graveyard Shift (1990), AMC


4:10 a.m. War Wolves, SYFY


8:00 a.m. Nine Miles Down, Chiller


9:00 a.m. Graveyard Shift (1990), AMC


9:30 a.m. Dracula 2000, SYFY


10:00 a.m. Wolf Town, Chiller


11:00 a.m. Silver Bullet, AMC


11:30 a.m. Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY


12:00 a.m. Trollhunter, Chiller


1:00 p.m. Thinner, AMC


2:30 p.m. Dance of the Dead, IFC


2:30 p.m. Let the Right One In, Chiller


3:00 p.m. Cujo, AMC


5:00 p.m. Dreamcatcher, AMC


5:00 p.m. Truth or Die, Chiller


6:00 p.m. Drive Angry, SYFY


7:00 p.m. Nailbiter, Chiller


8:00 p.m. Firestarter, AMC


9:00 p.m. Lovely Molly, Chiller


10:30 p.m. Children of the Corn, AMC


 

Saturday, October 18


1:00 a.m. Stoker, HBO Signature


1:00 a.m. Dracula 2000, SYFY


2:30 a.m. Riding the Bullet, AMC


2:50 a.m. Warm Bodies, HBO Comedy


3:00 a.m. Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY


6:00 a.m. Cujo, AMC


7:00 a.m. Chasing Sleep, Chiller


8:00 a.m. Children of the Corn, AMC


9:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY


9:00 a.m. Lord of Darkness, Chiller


10:00 a.m. Tremors, AMC


11:00 a.m. Vile, Chiller


12:00 p.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC


12:00 p.m. The Mummy’s Shroud, TCM


1:00 p.m. Pumpkinhead 2, Chiller


2:15 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC


3:00 p.m. The Reaping, SYFY


3:00 p.m. 388 Arletta Ave., Chiller


4:45 p.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC


5:00 p.m. The Fog (2005), SYFY


5:00 p.m. Black Water, Chiller


6:16 p.m. Warm Bodies, HBO2


7:00 p.m. The Thaw, Chiller


7:15 p.m. Tremors, AMC


9:00 p.m. The Messengers, Chiller


9:15 p.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC


11:00 p.m. The Fog (2005), SYFY


11:30 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC


 

Sunday, October 19


12:45 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy


2:00 a.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC


2:20 a.m. Constantine, HBO 2


3:25 a.m. Teeth, HBO Zone


5:00 a.m. Candyman: Farewell to the Flesh, AMC


8:00 a.m. The Howling, AMC


10:00 a.m. Pumpkinhead, AMC


10:15 a.m. The Conjuring, HBO Signature


10:30 a.m. The Uninvited, SYFY


12:00 p.m. Child’s Play 2, AMC


12:30 p.m. The Reaping, SYFY


2:00 p.m. Child’s Play 3, AMC


2:30 p.m. Let Me In, SYFY


3:00 p.m. Dead Genesis, Chiller


4:00 p.m. Bride of Chucky, AMC


5:00 p.m. Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant, SYFY


5:00 p.m. Spores, Chiller


6:00 p.m. Seed of Chucky, AMC


7:00 p.m. Re-Animator, Chiller


8:00 p.m. Army of Darkness, IFC


9:00 p.m. Lost Souls, SYFY


9:00 p.m. Day of the Dead, Chiller


9:45 p.m. 28 Weeks Later, IFC


10:00 p.m. Aliens, Sundance


11:00 p.m. The Revenant, SYFY


11:35 p.m. The Conjuring, HBO Signature


 

Monday, October 20


1:00 a.m. Aliens, Sundance


1:30 a.m. Lost Souls, SYFY


2:00 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO2


3:30 a.m. The Uninvited, SYFY


3:45 a.m. Idle Hands, HBO Comedy


3:50 a.m. Fallen, HBO 2


9:00 a.m. Friday the 13th (1980), AMC


10:45 a.m. Army of Darkness, IFC


11:00 a.m. Friday the 13th, Part 2, AMC


12:30 p.m. ATM, IFC


1:00 p.m. Friday the 13th - Part III, AMC


1:00 p.m. Manhunter, Showtime


2:10 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


2:30 p.m. The Revenant, SYFY


2:30 p.m. An American Haunting, IFC


3:00 p.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC


3:00 p.m. Open House, Chiller


4:30 p.m. Stir of Echoes: The Homecoming, IFC


5:00 p.m. Friday the 13th, AMC


5:00 p.m. Hostel Part II, SYFY


5:00 p.m. Horsemen, Chiller


6:30 p.m. Halloween (2007), IFC


7:00 p.m. Friday the 13th, Part 2, AMC


7:00 p.m. Saw VII, SYFY


7:00 p.m. The Moth Diaries, Chiller


9:00 p.m. Friday the 13th - Part III, AMC


9:00 p.m. Starve, SYFY


9:00 p.m. Zombie Strippers, IFC


9:00 p.m. After Dusk They Come, Chiller


11:00 p.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC


11:15 p.m. Halloween (2007), IFC


 

Tuesday, October 21


12:00 a.m. Hostel, Showtime


1:00 a.m. Friday the 13th — A New Beginning, AMC


2:25 a.m. Teeth, HBO Signature


3:00 a.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC


5:00 a.m. War of the Colossal Beast, AMC


6:00 a.m. Cry Wolf, HBO


7:40 a.m. Fallen, HBO Zone


9:00 a.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC


11:00 a.m. Friday the 13th — A New Beginning, AMC


11:00 a.m. The Witches, HBO Family


1:00 p.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC


3:00 p.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan, AMC


3:00 p.m. Resurrection County, Chiller


3:30 p.m. Warm Bodies, HBO2


5:00 p.m. Deadwood, Chiller


5:15 p.m. Jason Goes to Hell: The Final Friday, AMC


7:00 p.m. Days of Darkness, Chiller


7:00 p.m. The Witches, HBO Family


7:15 p.m. Jason X, AMC


9:00 p.m. Rise: Blood Hunter, Chiller


9:15 p.m. Friday the 13th (2009), AMC


10:00 p.m. Stir of Echoes, Sundance


11:15 p.m. Friday the 13th (1980), AMC


 

Wednesday, October 22


12:00 a.m. Constantine, HBO Zone


1:15 a.m. Friday the 13th, Part 2, AMC


1:25 a.m. Red Dragon, HBO 2


1:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy


2:00 a.m. My Bloody Valentine, SYFY


3:15 a.m. Friday the 13th - Part III, AMC


4:00 a.m. The Transparent Man, TCM


5:15 a.m. Violent Midnight, AMC


5:30 a.m. Corridors of Blood, AMC


9:00 a.m. Slaughter of the Vampires, AMC


9:30 a.m. How to Make a Monster, AMC


9:45 a.m. The Funhouse, AMC


12:00 p.m. Freddy’s Dead: The Final Nightmare, AMC


2:00 p.m. The Fog (1980), AMC


3:00 p.m. Soul Survivors, Chiller


4:00 p.m. Survival of the Dead, AMC


5:00 p.m. Nine Miles Down, Chiller


6:00 p.m. Land of the Dead, AMC


7:00 p.m. A House in the Hills, Chiller


8:00 p.m. Lake Placid, AMC


9:00 p.m. Beneath, Chiller


9:30 p.m. Stoker, HBO Signature


10:00 p.m. House on Haunted Hill (1999), AMC


 

Thursday, October 23


12:00 a.m. Return to House on Haunted Hill, AMC


1:00 a.m. Pulse, SYFY


1:45 a.m. An American Werewolf in Paris, AMC


2:15 a.m. The Fog, TCM


3:00 a.m. Psychosis, SYFY


4:00 a.m. Puppet Master, AMC


4:15 a.m. Sleepy Hollow, HBO


6:00 a.m. Night of the Lepus, TCM


8:00 a.m. Pulse, SYFY


9:00 a.m. Eight Legged Freaks, AMC


10:00 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY


11:30 a.m. Lake Placid, AMC


12:00 p.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY


12:50 p.m. Warm Bodies, HBO Zone


1:30 p.m. Cujo, AMC


3:00 p.m. The New Kids, Chiller


3:30 p.m. I Know What You Did Last Summer, AMC


3:45 p.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


5:00 p.m. Christine, Chiller


6:00 p.m. Thirteen Ghosts, AMC


6:00 p.m. Lost Souls, SYFY


7:00 p.m. Children of the Living Dead, Chiller


8:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC


8:00 p.m. The Innocents, TCM


8:15 p.m. Warm Bodies, HBO Zone


9:00 p.m. 976-Evil, Chiller


10:00 p.m. The Uninvited, TCM


10:00 p.m. Ghost Ship, AMC


 

Friday, October 24


12:00 a.m. Scream 3, AMC


12:10 a.m. Lost Souls, SYFY


2:00 a.m. Night of Dark Shadows, TCM


2:10 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY


2:30 a.m. Deep Blue Sea, AMC


4:00 a.m. The Others, TCM


4:10 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY


7:00 a.m. Bled, Chiller


9:00 a.m. Scream 3, AMC


9:00 a.m. Paintball, Chiller


9:30 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY


11:00 a.m. House Hunting, Chiller


11:30 a.m. The Dead, SYFY


11:30 a.m. Ghost Ship, AMC


1:00 p.m. Seventh Moon, Chiller


1:30 p.m. Firestarter, AMC


1:45 p.m. Constantine, HBO Zone


3:00 p.m. Headspace, Chiller


3:30 p.m. Cry Wolf, HBO


4:00 p.m. The Omen (1976), AMC


5:00 p.m. Take Shelter, Chiller


6:30 p.m. Damien: Omen II, AMC


7:00 p.m. Red Mist, Chiller


9:00 p.m. Omen III: The Final Conflict, AMC


9:00 p.m. Acolytes, Chiller


 

Saturday, October 25


1:00 a.m. Tales from the Crypt Presents Bordello of Blood, HBO2


1:30 a.m. Hide and Seek (2005), AMC


2:05 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone


3:00 a.m. Dead Season, SYFY


6:00 a.m. Graveyard Shift, AMC


7:00 a.m. Razortooth, Chiller


7:15 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone


8:00 a.m. Christine, AMC


9:00 a.m. Dead Season, SYFY


9:00 a.m. Priest, Chiller


10:00 a.m. Friday the 13th (2009), AMC


11:00 a.m. Cravings, Chiller


12:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC


12:15 p.m. Blood from the Mummy’s Tomb, TCM


1:00 p.m. The Bunnyman Massacre, Chiller


1:30 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


2:00 p.m. Child’s Play 2, AMC


3:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY


3:00 p.m. The Crazies (1973), Chiller


4:00 p.m. Child’s Play 3, AMC


4:30 p.m. Mad Love, TCM


5:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY


5:00 p.m. Ghostmaker, Chiller


5:45 p.m. The Birds, TCM


6:00 p.m. Bride of Chucky, AMC


7:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature


7:00 p.m. Battle of the Damned, SYFY


7:00 p.m. Candyman III, Chiller


8:00 p.m. Seed of Chucky, AMC


8:00 p.m. The Haunting, TCM


9:00 p.m. They Live, Sundance


9:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY


9:00 p.m. Wicked Little Things, Chiller


10:00 p.m. Child’s Play 2, AMC


10:00 p.m. The Village of the Damned, TCM


11:00 p.m. Stoker, HBO Signature


11:00 p.m. The Dead Zone, Sundance


11:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY


11:30 p.m. The Curse of Frankenstein, TCM


 

Sunday, October 26


12:00 a.m. Child’s Play 3, AMC


1:00 a.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY


1:15 a.m. They Live, Sundance


2:00 a.m. Bride of Chucky, AMC


2:10 p.m. The Witches, HBO Family


3:15 a.m. The Dead Zone, Sundance


4:00 a.m. Seed of Chucky, AMC


7:45 a.m. Tremors, AMC


9:45 a.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC


10:30 a.m. 30 Days of Night, SYFY


12:00 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC


1:00 p.m. 30 Days of Night: Dark Days, SYFY


2:10 p.m. The Witches, HBO Family


2:30 p.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC


3:00 p.m. Battle of the Damned, SYFY


3:00 p.m. Dark Mirror, Chiller


5:00 p.m. Tremors, AMC


5:00 p.m. The Reaping, SYFY


5:00 p.m. Scary or Die, Chiller


6:20 p.m. Warm Bodies, HBO Zone


7:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY


7:00 p.m. Paranormal Entity, Chiller


8:00 p.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM


9:00 p.m. The Happening, SYFY


9:00 p.m. Let the Right One In, Chiller


11:00 p.m. The Fog, SYFY


 

Monday, October 27


12:45 a.m. The Monster, TCM


1:00 a.m. 30 Days of Night, SYFY


1:15 a.m. Constantine, HBO2


2:25 a.m. Fallen, HBO Zone


3:30 a.m. 30 Days of Night: Dark Days, SYFY


4:50 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy


6:05 a.m. Constantine, HBO Zone


8:00 a.m. Fallen, HBO2


9:00 a.m. War of the Colossal Beast, AMC


10:00 a.m. Riding the Bullet, AMC


11:00 a.m. The Cursed, SYFY


12:00 p.m. Dreamcatcher, AMC


3:00 p.m. Ghost Ship, AMC


3:00 p.m. The Reaping, SYFY


3:00 p.m. Gacy, Chiller


5:00 p.m. House on Haunted Hill (1999), AMC


5:00 p.m. The Fog (2005), SYFY


5:00 p.m. Episode 50, Chiller


6:30 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime


7:00 p.m. Halloween (1978), AMC


7:00 p.m. The Happening, SYFY


7:00 p.m. Playback, Chiller


9:00 p.m. Halloween II (1981), AMC


9:00 p.m. The Crazies (2010), SYFY


9:00 p.m. Open House, Chiller


11:00 p.m. Halloween (1978), AMC


11:00 p.m. Lost Souls, SYFY


 

Tuesday, October 28


1:00 a.m. Thirteen Ghosts, AMC


1:00 a.m. The Cursed, SYFY


1:10 a.m. Poltergeist III, HBO Zone


3:00 a.m. Dreamcatcher, AMC


6:00 a.m. Nosferatu, TCM


7:45 a.m. The Vampire Bat, TCM


8:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy


9:00 a.m. Thinner, AMC


9:00 a.m. Dead Men Walk, TCM


10:15 a.m. Isle of the Dead, TCM


11:00 a.m. Lake Placid, AMC


11:45 a.m. The Return of the Vampire, TCM


1:00 p.m. Friday the 13th (2009), AMC


1:00 p.m. House Of Dark Shadows, TCM


3:00 p.m. Tremors, AMC


3:00 p.m. Horror of Dracula, TCM


3:00 p.m. Don’t Be Afraid of the Dark, Chiller


3:15 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


4:30 p.m. Dracula, Prince of Darkness, TCM


5:00 p.m. Pumpkinhead, AMC


5:00 p.m. Wolf Moon, Chiller


6:15 p.m. Dracula Has Risen from the Grave, TCM


7:00 p.m. Halloween II (1981),  AMC


7:00 p.m. Twisted Sisters, Chiller


8:00 p.m. Dead of Night, TCM


9:00 p.m. Halloween III: Season of the Witch, AMC


9:00 p.m. Left for Dead, Chiller


10:00 p.m. Twice-Told Tales, TCM


11:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC


11:15 p.m. Red Dragon, HBO Zone


11:55 p.m. The Conjuring, HBO Signature


 

Wednesday, October 29


12:15 a.m. Kwaidan, TCM


1:00 a.m. Child’s Play 2, AMC


2:00 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY


3:00 a.m. Child’s Play 3, AMC


3:00 a.m. The House That Dripped Blood, TCM


3:30 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone


4:50 a.m. Idle Hands, HBO Comedy


5:00 a.m. Torture Garden, TCM


9:00 a.m. Swamp Thing, AMC


11:00 a.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC


1:00 p.m. Children of the Corn, AMC


3:00 p.m. Bride of Chucky, AMC


3:00 p.m. Vanishing on 7th Street, Chiller


4:00 p.m. Cry Wolf, HBO


5:00 p.m. Seed of Chucky, AMC


5:00 p.m. Cold Storage, Chiller


7:00 p.m. Aliens, Sundance


7:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC


7:00 p.m. American Psycho 2, Chiller


8:00 p.m. Psycho, TCM


9:00 p.m. Day of the Dead 2: Contagium, Chiller


 

Thursday, October 30


9:00 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone


9:00 a.m. Halloween (1978), AMC


11:00 a.m. Halloween II (1981), AMC


1:00 p.m. Halloween: Season of the Witch, AMC


2:15 p.m. Warm Bodies, HBO2


3:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC


3:00 p.m. Hidden, Chiller


4:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY


5:00 p.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC


5:00 p.m. Mischief Night, Chiller


6:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY


7:00 p.m. Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC


7:00 p.m. Urban Legends: Bloody Mary, Chiller


8:00 p.m. House on Haunted Hill, TCM


9:00 a.m. Halloween (1978), AMC


9:00 p.m. Happy Birthday to Me, Chiller


9:30 p.m. The Legend of Hell House, TCM


11:00 p.m. Halloween II (1981), AMC


11:15 p.m. 13 Ghosts, TCM


 

Friday, October 31


12:10 a.m. Saw VII, SYFY


1:00 a.m. Halloween III: Season of the Witch, AMC


1:00 a.m. The Haunting, TCM


1:30 a.m. Hostel, Showtime


2:10 a.m. Hostel Part II, SYFY


3:00 a.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC


3:00 a.m. Burnt Offerings, TCM


7:00 a.m. Mark of the Vampire, TCM


7:00 a.m. Troll 2, Chiller


8:15 a.m. The Devil-Doll, TCM


9:00 a.m. Christine, Chiller


9:00 a.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC


9:45 a.m. I Walked With a Zombie, TCM


11:00 a.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC


11:00 a.m. 30 Days of Night , SYFY


11:00 a.m. Vacancy, Chiller


11:00 a.m. The Witches, HBO Family


12:15 p.m. The Tingler, TCM


1:00 p.m. Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC


1:00 p.m. Vacancy 2: The First Cut, Chiller


1:30 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY


3:00 p.m. Waxwork, Chiller


3:00 p.m. Halloween (1978), AMC


3:15 p.m. Dementia 13, TCM


3:30 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY


4:45 p.m. Carnival of Souls, TCM


5:00 p.m. Flatliners, Chiller


5:00 p.m. Halloween II (1981), AMC


5:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY


6:15 p.m. Repulsion, TCM


7:00 p.m. Halloween III: Season of the Witch, AMC


7:00 p.m. Urban Legend, Chiller


7:00 p.m. The Witches, HBO Family


8:00 p.m. Night of the Living Dead, TCM


8:30 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy


9:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC


9:00 p.m. The Conjuring, HBO


9:00 p.m. Urban Legends: Final Cut


10:00 p.m. Curse of the Living Demon, TCM


10:15 p.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy


11:00 p.m. Vacancy, Chiller


11:00 p.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone


11:45 p.m. Idle Hands, HBO Comedy


11:45 p.m. House of Wax, TCM


 

Saturday, November 1


1:00 a.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC


1:00 a.m. Halloween II (2009), SYFY


1:00 p.m. Christine, Chiller


1:30 a.m. Poltergeist, TCM


3:00 a.m. Waxwork, Chiller


3:00 p.m. Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC


3:30 a.m. 30 Days of Night, SYFY


3:30 a.m. Strait-Jacket, TCM


5:15 a.m. Eyes Without a Face, TCM


6:45 a.m. Doctor X, TCM


8:15 a.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM

About